Zničí Harabin Kotlebu, Kiska Sulíka a kto zachráni súčasnú koalíciu?

18. februára 2019, kakstudio, Nezaradené

Tri otázky. Zničí Štefan Harabin Mariana Kotlebu, Andrej Kiska Richarda Sulíka a kto zachráni súčasnú koalíciu Smer-SD, SNS a Most-Híd?

 

Kotleba má problém

Marian Kotleba má problém. A zrejme si to ani sám neuvedomuje. Ten problém sa volá Harabin. Už v prezidentských voľbách sa zdá, že väčšina voličov ĽSNS bude namiesto predsedu strany Mariana Kotlebu, voliť Štefana Harabina. Možno tak spraví až 70/80% voličov ĽSNS. To je obrovské číslo. A predstavme si, čo sa stane, keď si Štefan Harabin založí politickú stranu a bude kandidovať v parlamentných voľbách. Pohroma pre celú ĽSNS. Dokonca až taká pohroma, že strana možno nezíska ani 5%. A teda sa vôbec nedostane do parlamentu. ĽSNS má v prípade založenia politickej strany Štefana Harabina čo robiť, aby udržala svoje terajšie preferencie, ktoré sa pohybujú na úrovni okolo 10%. Je otázne, či sa jej to pri tak masívnej podpore Harabina zo strany voličov ĽSNS, podarí. Pritom nedávno sa zdalo, že hlavným súperom ĽSNS bude Slovenské hnutie obrody. Tomu sa však, aj napriek masívnej letákovej kampani, ktorá sa však stratila v reklamnom smogu, nedarí osloviť potrebný počet voličov. A predseda hnutia Róbert Švec sa v prieskumoch pri prezidentských voľbách umiestňuje na posledných priečkach.

 

Odkiaľ prišli voliči Progresívneho Slovenska a Spolu?

Stále nemôžem pochopiť, ako môže mať Progresívne Slovensko a Spolu podporu 7,5% voličov, bez toho, aby klesli preferencie ostatných pravicových strán. To akože všetci ich voliči pochádzajú z radov nevoličov? Myslel som, že rast Progresívneho Slovenska a Spolu spôsobí tvrdý pád (minimálne niektorej zo strán) SaS, OĽANO, Sme rodina – Boris Kollár a KDH a ono sa to nestalo, tieto štyri strany si naďalej udržujú svoje percentá. A tak sa zdá, že tento jav, teda, že rastom Progresívneho Slovenska a Spolu nestrácajú ostatné pravicové strany, dopomôže k tomu, aby po voľbách do NR SR v roku 2020 vznikla pravicová koalícia na čele so Sulíkom alebo Kiskom. Časom sa však predsa môže stať, že SaS, OĽANO, Sme rodina – Boris Kollár a KDH začnú strácať voličov, ktorí „prebehnú“ k Progresívnemu a Spolu, predpokladám, že sa tak stane vtedy, keď sa predsedom Progresívneho Slovenska a Spolu stane Andrej Kiska.

 

Ako môže Smer-SD, SNS a Most-Híd opäť zostaviť vládu?

Smer-SD, SNS a Most-Híd v prieskumoch pre voľby do NR SR už nedosahujú výsledok potrebný pre vládnutie. Namiesto potrebných aspoň 76 poslancov, pravdepodobne získajú len cca 60. Čo robiť, aby tieto strany pokračovali vo vládnutí a nedali moc do rúk Sulíka alebo Kisku? Nejde o bezvýchodiskovú situáciu. Len treba medzi seba zobrať štvrtú stranu. Tieto strany by sa mohli udržať pri moci, ak by medzi seba vzali ĽSNS. S tým však bude mať zrejme problém Most-Híd a možno aj SNS a zrejme by s tým nesúhlasila ani samotná ĽSNS, keďže vstupom do takejto koalície by zrejme skončila ako Procházková Sieť, teda prišla by o takmer všetkých voličov. Ďalším riešením by bolo vybrať sa Procházkovou cestou a teda vytvoriť si pravicovú stranu, ktorá by hlásala, že nikdy nepôjde do koalície so Smerom, SNS a Mostom-Híd, ale po voľbách by do takejto koalície razom vstúpila. Treťou možnosťou by bolo vziať medzi seba prípadnú stranu bývalého ministra zdravotníctva a ministra vnútra, Tomáša Druckera. Ten sa vyjadril, že rozmýšľa o tom, že založí novú stranu.

 

Chcete mať informácie o nových článkoch K a K štúdia ako prví?

Pridajte sa na Facebook stránku K a K štúdia