Prečo štát zisk z predaja akcií v Slovak telekome nevyužil na odkúpenie celého SPP?

17. októbra 2013, kakstudio, Nezaradené

A máme to tu. Je tu opäť privatizácia. Štátu po odpredaji plynárni, elektrární, vodárni,.. síce ostali len omrvinky, ale aj tých sa chce teraz zbaviť… Nepochopím. Ide sa totiž dopredávať Slovak telekom, v ktorom  má v súčasnosti Slovensko 49% podiel. Že je to zlatá baňa potvrdzuje aj fakt, že o akcie bude podľa počiatočných indícií pomerne veľký záujem. A prečo by súkromníci kupovali niečo, čo sa im neoplatí? Pýtam sa teda, nemal by štát väčší úžitok z toho, keby si nechal 49% podiel v tejto spoločnosti a postupne by sa mu vyplácali dividendy? Takto štát namiesto pravidelného výnosu, získa len jednorázový výnos z predaja v hodnote približne 600 až 800 miliónov eur.

Pozrime sa teraz, načo sa minú tieto peniaze. Štát ich chce využiť na splácanie dlhu. Teda aspoň väčšiu časť z nich. Zvyšok by mal ísť na vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní, ktoré vedie k plánu vytvoriť jednu zdravotnú poisťovňu. Docela neuvážené investovanie 600 až 800 miliónov… Dobre, dajú sa na zníženie dlhu. Ale čo z toho? Veď keď sa budú naďalej neefektívne míňať verejné financie, dlh štátu bude aj v budúcich rokoch rásť až nakoniec to, že sme dali nejakých 600-800 miliónikov na jeho zníženie nijako nepocítime. Navyše – znížime dlh, tak vláda si povie: „Ohohó, aký nízky dlh máme, môžeme veselo míňať.“ A zase len dôjde k plytvaniu. V konečnom dôsledku tých 600 až 800 miliónov prejeme… To nie je rozumné investovanie.

Dať časť peňazí na vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní tiež nie je výhra. Aj keď s plánom vytvorenia jednej zdravotnej poisťovne súhlasím, ak je takýto krok pre štát priveľkým rizikom, nemal by ho realizovať. Môžu prísť žaloby a v konečnom dôsledku štát za prehraté súdy s vyvlastnenými poisťovňami dá viac financií, ako získa z predaja podielu v telekomunikáciách. Povedzme, že z predaja získa cca 700 miliónov. Dajme tomu, že 500 miliónov dá na zníženie dlhu, 200 miliónov na vyvlastnenie súkromných zdravot. poisťovní. Za prehratý súd bude musieť zaplatiť 900 miliónov. 700 miliónov – 900 miliónov = – 200 miliónov. Teda strata 200 miliónov. A skade štát zoberie na zaplatenie pokuty? No bude si musieť požičať. A tým sa dlh dostane ešte na vyššiu úroveň, akú dosahoval, pred predajom podielu v Slovak telekome. Zhrnuté: strata 200 miliónov, súkromné zdravotné poisťovne ostanú, dlh sa ešte zvýši. Z tých peňazí získaných z predaja podielu v telekomunikáciách, teda nebude nič…. Práve naopak, stratíme viac, ako získame.

A ako by to teda mohlo byť (aspoň podľa môjho názoru). Keď už vláda chce privatizovať (aj keď vždy tvrdila, že nebude), tak nech aspoň prosím pekne privatizuje s rozumom. A peniaze z privatizácie nech investuje! Nech na tej privatizácii niečo získame. Ideálny model by bol takýto. Vláda predá svoj 49% podiel v telekomunikáciách. Získa už veľakrát spomínaných cca 600 až 800 miliónov eur. Tieto peniaze by malo Slovensko využiť na odkúpenie celého SPP (nielen stratovej matky). Keď bol podiel v SPP na predaj, premiér tvrdil, že by bol rád, keby bol znovu celý podnik vo vlastnícve štátu. Ale, že toľko financií nie je (hmm, zaujímavé, že na spoluorganizovanie poľskej olympiády sa nájde aj vyše miliardy). A tak štát získal 100% podiel len v stratovej matke spoločnosti. Pritom, keby sa s privatizáciou telekomunikácii prišlo skôr, tie peniaze z predaja by presne stačili na získanie absolútneho vplyvu v SPP. Pripomeňme pritom, že sa bavíme o spoločnosti veľmi ziskovej a perspektívnej. Keby SPP nebola zisková a perspekívna, tak by sa o jej akcie záujemcovia určite nebili. Teda štát by zarábal na plyne a postupom času, by tu bola aj návratnosť investície. Po rokoch by krajina získala zo ziskov SPP dajme tomu aj 1,5 miliardy eur. Teda na tejto kúpe by sme zarobili.

 

článok 17.10.2013

 

 

 Štát získané peniaze z predaja podielu v Slovak telekome, neplánuje výhodne investovať (z 800 miliónov mohol uváženou investíciou získať oveľa viac)… 

 

Okey, keby bolo keby… SPP je už nenávratne v rukách finančných skupín. To ale neznamená, že štát nemôže tých 600 až 800 miliónov investovať do niečo inšieho, do niečoho, čo by sa oplatilo. A čo by v konečnom dôsledku prinieslo zisk do štátnej pokladne. Aby sme tých 600 až 800 miliónov, navýšili dobrým investovaním na vyše miliardu eur. Vláda predsa presadzuje veľké investície…